Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Chcą trzech szkół podstawowych w Słupcy

Podpisy pod petycją dotyczącą reformy oświaty zbierają nauczyciele, rodzicie i społeczność słupeckiego gimnazjum.

Spory niepokój wśród tego środowiska budzi prawdopodobna przyszła likwidacja Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. Miasto rozważa kilka możliwości wyjścia z tej sytuacji. Nie zapadły jednak jeszcze żadne decyzje. Środowisko szkoły oraz związki zawodowe mają swoje propozycje  w tej sprawie. Chodzi o utworzenie w Słupcy trzech szkół podstawowych. Rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją w tej sprawie.

Jej tekst znaleźliśmy na jednej ze szkolnych gazetek. -Drodzy Mieszkańcy Słupcy, w związku z rosnącym niepokojem rodziców i opiekunów związanym z brakiem konkretnych informacji o warunkach, w jakich nasze dzieci i wnuki będą uczyły się w szkołach podstawowych od 1 września br. , a wynikającym z likwidacji Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Słupcy i reorganizacją sieci szkół w naszym mieście, postulujemy o utworzenie na terenie naszego miasta trzech niedużych i co najważniejsze dużo bezpieczniejszych i bardziej przyjaznych dla dzieci szkół podstawowych- czytamy we wspomnianym piśmie.

 

 

W dalszej jego części autorzy informują o docierających do nich sygnałach na ten temat i poddają pod wątpliwość niektóre rozważane rozwiązania w tej sprawie. Jak piszą:

-w SP1 planowane są tylko dwa oddziały na każdym poziomie (tylko klasy „a” i „b” pozostałe dzieci mają mieć zajęcia w SP3, co na pewno spowoduje duży tłok w szkołach, większą anonimowość uczniów, dwu-, trzyzmianowość zajęć lekcyjnych (lekcje mogą kończyć się np. ok. godz. 18:00)

-w celu ograniczenia ilości oddziałów tworzone będą klasy dużo liczniejsze

-dzieci będą mogły w dużej szkole, w bardzo licznej klasie „zginąć w tłumie”, mogą zostać niedostrzeżone, nieodkryte przez nauczycieli

-w SP3 planowana jest likwidacja klas sportowych, ponieważ zbyt dużo oddziałów będzie korzystać z sali gimnastycznej

-dzieci będą mieć zajęcia wychowania fizycznego na korytarzach, ponieważ zbyt dużo oddziałów będzie korzystać z sali gimnastycznej

-w SP1 będą jeszcze większe trudności z przyjęciem dziecka na świetlicę

-najstarsi uczniowie SP1 będą mieć lekcje w oddziale przedszkolnym, który planowany jest w budynku słupeckiego liceum, najprawdopodobniej po zakończeniu zajęć przez licealistów

-w budynku dotychczasowego gimnazjum sala gimnastyczna, świetlica z wyremontowaną niedawno kuchnią, duży hol i świeżo wyposażone pracownie będą stały niewykorzystane lub zostaną przekształcone na pomieszczenia przedszkolne czy biblioteczne

Petycja ma zostać złożona na ręce burmistrza. Pomysł z trzema szkołami narodził się jakiś czas temu mówił Krzysztof Drop, prezes Oddziału ZNP w Słupcy, z którym rozmawialiśmy na temat reformy oświaty w naszym mieście.

 

 

 

5 odpowiedzi

  1. Przecież ZNP nie o nasze dzieci chodzi to wymówka. Posady,przywileje,dni wolne od pracy i inne takie są ważniejsze.

  2. a co z autorytetem Nauczyciela Gimnazjum? może nie wszyscy ale spora część nauczycieli pamięta czasy gdy rodziło się Gimnazjum…rządząca wtedy Lewica postawiła sobie za punkt honoru odegrać się na poprzedniej władzy i tak zadecydowała choć nie miała przekonywujących argumentów merytorycznych ale postawiła na swoim i Gimnazjum powstało przy SP nr 2. …wnioskuję z tego co czytam,że nauczyciele Gimnazjum mogą stracić pracę choć na pewno nie wszyscy bo dzieci nie ubędzie i Ktoś ich uczyć musi!!! pewnie stracą te osoby którym z jakiegoś tam powodu nie po drodze z Dyrektorami dotychczasowych podstawówek…ale taka kolej rzeczy… widywałem na twarzach pedagogów uśmiechy triumfu ,że to ich szkoła dostała Gimnazjum za sprawą Układu Lewicowego rządnego upokorzenia Prawicy ( taka mała gra Burmistrzów miasta Słupcy…..

  3. Ale brednie! Nie chodzi o uczniów a o nauczycieli i ich stołki! Jestem przeciwna reformie ale uważam ze w slupcy dzieci zmieszczą się w dwóch szkołach! Po co marnować pieniądze na kolejnego dyrektora i resztę obsługi szkoły. Sp3 swego czasu mieściła uczniów 1-8 a w każdym roczniku było po Ok 5-6 klas! Poza tym równie dobrze można sp 1 przenieść do obecnego gimnazjum a przedszkole i bibliotekę zrobić w Sp1. Mało przekonujące te ich sugestie! Robiąc dwie szkoły można sporo zaoszczędzić!

  4. A ja chcialabym zeby moje dzieci uczyly sie w malej szkole i malej klasie. Jestem za 3 szkolami. Polityka mnie nie interesuje, troszcze sie o dobro mouch dzieci

  5. Szkoła w Kowalewie powinna zostać. Szkoda inwestycji w halę sportową, która powinna służyć uczniom, a nie stać nieużywana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *